Skip to content
Close menu
Jahrgänge
Geschenke
Bestseller
Neuheiten
Armagnac
View all →
By age →
All producers A–Z →
Recommendations
Bestsellers
Under €50
Rarities from €150
Style
Cask strength
Elegant & smooth
Blanche
XO, VSOP & co.
Cask finishes
Producers
Bas-Armagnac
Ténarèze
Haut-Armagnac
Independent bottlers
All →
Grape of the Art
All bottlers A–Z
Grape of the Art
Gifts & vintages
Birth year vintages
All vintages
1950s
1960s
1970s
1980s
1990s
2000s
2010s
Gifts
20 cl gift boxes
Magnums
Books
Gift cards
Tastings
Tasting sets
Advent calendars
Online tastings
New arrivals
Cognac, rum & more
View all →
Cognac
All →
Cognac Lheraud
Jean-Luc Pasquet
Malternative Belgium
Brandies
All →
Calvados
Villa Zarri
Rum
Whisky
Pineau & Floc
All →
Pineau des Charentes
Floc de Gascogne
Armagnac knowledge
Armagnac basics
Armagnac - The spirit
Armagnac - The region
Armagnac vs. Cognac
How it's made
Wine and grape varieties
Distillation
Casks and ageing
About us
Our story
Armagnac Festival
B2B customers
Our partners
Château de Hontambère
Domaine de Danis
Domaine de Pellehaut
Domaine Séailles
L'Encantada
Questions? Contact us!
WhatsApp
Email
Log in
Instagram
Facebook
Cart
Close cart
Would you like to tell us something?
Your cart is currently empty.
Pause slideshow
Play slideshow
Grape of the Art Baron Gaston Legrand 1986
Jetzt verfügbar!
Armagnac Festival 2027
Jetzt Blind Bird Ticket sichern und beim Gewinnspiel teilnehmen!
Questions? Contact us!
WhatsApp
Email
Language
English
Deutsch
français
English
Search
Search
Site navigation
Log in
Search
Cart
Armagnac
Recommendations
Bestsellers
Under €50
Rarities from €150
By age
10+ years
20+ years
30+ years
40+ years
50+ years
Style
Cask strength
Elegant & smooth
Blanche
XO, VSOP & co.
Cask finishes
Producers
All producers A–Z
Bas-Armagnac
Ténarèze
Haut-Armagnac
Independent bottlers
Grape of the Art
Journal des Kirsch
Le Passeur
Malternative Belgium
RumClub
Swell de Spirits
The Bottle Shop
The Sins & The Virtues
The Spirit Traveller
The Whisky Jury
Wu Dram Clan
All bottlers A–Z
Grape of the Art
Gifts & vintages
Birth year vintages
All vintages
1950s
1960s
1970s
1980s
1990s
2000s
2010s
Gifts
20 cl gift boxes
Magnums
Books
Gift cards
Tastings
Tasting sets
Advent calendars
Online tastings
New arrivals
Cognac, rum & more
Cognac
Cognac Lheraud
Jean-Luc Pasquet
Malternative Belgium
Brandies
Calvados
Villa Zarri
Rum
Whisky
Pineau & Floc
Pineau des Charentes
Floc de Gascogne
Armagnac knowledge
Armagnac basics
Armagnac - The spirit
Armagnac - The region
Armagnac vs. Cognac
How it's made
Wine and grape varieties
Distillation
Casks and ageing
About us
Our story
Armagnac Festival
B2B customers
Our partners
Château de Hontambère
Domaine de Danis
Domaine de Pellehaut
Domaine Séailles
L'Encantada
Search
"Close (esc)"
Home
/
Collections
/
Vintages 1980–1989
Filter
Close menu
All
1950s
1960s
1970s
1980s
1990s
2000s
2010s
Filter
150 products
Sort
Sort
Featured
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
150 products
Sold Out
Domaine de Danis 1982 #32 70cl (03/2024)
155,00 €
221,43 €/l
Sold Out
Domaine de Pellehaut 1982 #A127 70cl (07/2021)
140,00 €
200,00 €/l
Sold Out
Hontambère Rare Armagnac Collection 1982 #F2 70cl (11/2024)
190,00 €
Sold Out
Castarède 1983 50cl (03/2023)
79,00 €
Sold Out
Castarède 1983 50cl (07/2023)
94,00 €
188,00 €/l
Sold Out
Darroze Domaine de Bellair 1983 70cl (02/2022)
128,00 €
182,86 €/l
Sold Out
Domaine de Pellehaut 1983 #A131 70cl (12/2017)
135,00 €
192,86 €/l
Sold Out
Domaine de Poutëou 1983 #13 70cl (11/2024)
135,00 €
192,86 €/l
Sold Out
Grape of the Art Château de Hontambère 1983 #B10 70cl (03/2024)
185,00 €
264,29 €/l
Sold Out
Maltbarn Aurian 1983 70cl (2023)
190,00 €
271,43 €/l
Sold Out
The Sins Long Pond 1983 #1134 70cl (02/2024)
850,00 €
1.214,29 €/l
Sold Out
The Virtues - Chastity HD Distillery 1983/2026 42yo
1.050,00 €
1.500,00 €/l
Sold Out
Castarède 1984 50cl (07/2023)
92,00 €
184,00 €/l
Sold Out
Castarède 1984 50cl (10/2022)
78,00 €
Sold Out
Darroze Chateau de la Pouche 1984 70cl (2025)
132,90 €
189,86 €/l
Sold Out
Domaine de Danis 1984 #14 70cl (02/2025)
152,00 €
217,14 €/l
Sold Out
Domaine de Danis 1984 #14 70cl (03/2024)
155,00 €
221,43 €/l
Sold Out
Domaine de Poutëou 1984 #68 70cl (05/2025)
130,00 €
185,71 €/l
Sold Out
Domaine de Poutëou 1984 #68 70cl (10/2024)
130,00 €
Sold Out
Domaine de Poutëou 1984 #68 70cl (12/2024)
130,00 €
Sold Out
The Caskhound Domaine de Jean-Bon 1984 #9 70cl (2024)
130,00 €
185,71 €/l
Previous
1
2
3
4
5
6
…
8
Next
"Close (esc)"