Skip to content
Close menu
Jahrgänge
Geschenke
Bestseller
Neuheiten
Armagnac
View all →
By age →
All producers A–Z →
Recommendations
Bestsellers
Under €50
Rarities from €150
Style
Cask strength
Elegant & smooth
Blanche
XO, VSOP & co.
Cask finishes
Producers
Bas-Armagnac
Ténarèze
Haut-Armagnac
Independent bottlers
Grape of the Art
All bottlers A–Z
Grape of the Art
Gifts & vintages
Birth year vintages
All vintages
1950s
1960s
1970s
1980s
1990s
2000s
2010s
Gifts
20 cl gift boxes
Magnums
Books
Gift cards
Tastings
Tasting sets
Advent calendars
Online tastings
New arrivals
Cognac, rum & more
View all →
Cognac
All →
Cognac Lheraud
Jean-Luc Pasquet
Malternative Belgium
Brandies
All →
Calvados
Villa Zarri
Rum
Whisky
Pineau & Floc
All →
Pineau des Charentes
Floc de Gascogne
Armagnac knowledge
Armagnac basics
Armagnac - The spirit
Armagnac - The region
Armagnac vs. Cognac
How it's made
Wine and grape varieties
Distillation
Casks and ageing
About us
Our story
Armagnac Festival
B2B customers
Our partners
Château de Hontambère
Domaine de Danis
Domaine de Pellehaut
Domaine Séailles
L'Encantada
Questions? Contact us!
WhatsApp
Email
Log in
Instagram
Facebook
Cart
Close cart
Would you like to tell us something?
Your cart is currently empty.
Pause slideshow
Play slideshow
Grape of the Art Baron Gaston Legrand 1986
Jetzt verfügbar!
Armagnac Festival 2027
Jetzt Blind Bird Ticket sichern und beim Gewinnspiel teilnehmen!
Questions? Contact us!
WhatsApp
Email
Language
English
Deutsch
français
English
Search
Search
Site navigation
Log in
Search
Cart
Armagnac
Recommendations
Bestsellers
Under €50
Rarities from €150
By age
10+ years
20+ years
30+ years
40+ years
50+ years
Style
Cask strength
Elegant & smooth
Blanche
XO, VSOP & co.
Cask finishes
Producers
All producers A–Z
Bas-Armagnac
Ténarèze
Haut-Armagnac
Independent bottlers
Grape of the Art
Journal des Kirsch
Le Passeur
Malternative Belgium
RumClub
Swell de Spirits
The Bottle Shop
The Sins & The Virtues
The Spirit Traveller
The Whisky Jury
Wu Dram Clan
All bottlers A–Z
Grape of the Art
Gifts & vintages
Birth year vintages
All vintages
1950s
1960s
1970s
1980s
1990s
2000s
2010s
Gifts
20 cl gift boxes
Magnums
Books
Gift cards
Tastings
Tasting sets
Advent calendars
Online tastings
New arrivals
Cognac, rum & more
Cognac
Cognac Lheraud
Jean-Luc Pasquet
Malternative Belgium
Brandies
Calvados
Villa Zarri
Rum
Whisky
Pineau & Floc
Pineau des Charentes
Floc de Gascogne
Armagnac knowledge
Armagnac basics
Armagnac - The spirit
Armagnac - The region
Armagnac vs. Cognac
How it's made
Wine and grape varieties
Distillation
Casks and ageing
About us
Our story
Armagnac Festival
B2B customers
Our partners
Château de Hontambère
Domaine de Danis
Domaine de Pellehaut
Domaine Séailles
L'Encantada
Search
"Close (esc)"
Home
/
Collections
/
Pineau & Floc
Filter
Close menu
All
Pineau des Charentes
Floc de Gascogne
Filter
18 products
Sort
Sort
Featured
Most relevant
Best selling
Alphabetically, A-Z
Alphabetically, Z-A
Price, low to high
Price, high to low
Date, old to new
Date, new to old
18 products
Pineau Francois 1er Tres Rare 50ans 75cl
140,00 €
200,00 €/l
Pineau Lheraud 1962 75cl
230,00 €
3.285,71 €/kg
Pineau Francois 1er Grand Reserve 75cl
52,00 €
74,29 €/l
Pineau Lheraud Signature Ugni Blanc 75cl
28,00 €
40,00 €/l
Pineau Lheraud Collection Perle Rose 75cl
29,00 €
41,43 €/l
Jean-Luc Pasquet Tres Vieux Pineau des Charentes No 1 - 30 Years Old
53,90 €
71,87 €/l
Sold Out
Pouteou Floc Rouge
15,00 €
Sold Out
Pouteou Floc Blanc
15,00 €
Sold Out
Pineau Lheraud 15ans (Pineaux Vieux) 75cl
55,00 €
78,57 €/l
Sold Out
Swell de Spirits Field Trip #7 Rémi Landier Pineau Blanc 1973 50cl
80,00 €
160,00 €/l
Sold Out
Malternative Belgium Pineau des Charentes #3 Alliance de Rubis (40 ans)
99,00 €
141,43 €/l
Sold Out
Pineau Francois 1er Rouge Tradition 75cl
28,00 €
40,00 €/l
Sold Out
Malternative Belgium Pineau des Charentes #5 L'éclat de Rouge (Lot 99)
49,00 €
70,00 €/l
Sold Out
Pineau Francois 1er Blanc Tradition 75cl
27,00 €
385,71 €/kg
Sold Out
Malternative Belgium Pineau des Charentes #4 Acacia d'Or (1995)
49,00 €
70,00 €/l
Sold Out
Malternative Belgium Pineau des Charentes #1 Le Chalumeau (2003)
49,00 €
70,00 €/l
Sold Out
Apero Sponge Pasquet Pineau des Charentes 70cl
125,00 €
178,57 €/l
Sold Out
Malternative Belgium Pineau des Charentes #2 La Patisserie Rouge (Lot 66)
149,00 €
"Close (esc)"